l
 • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

 • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

 • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Köşe Yazıları > S.T.C.W. 2012

S.T.C.W. 2012

12 Haziran 2011

25 Haziran 2010 tarihinde Filipinler’in Manila şehrinde düzenlenen 85 ülkeden 500 delegenin katıldığı S.T.C.W. (Standards of Training, Certification and Watchkeeping) toplantısı sonucunda önemli düzenlemeler gerçekleştirilmişti. I.M.O. (International Maritime Organization) üyesi ülkelerin kendilerini hazırlamaları için bu düzenlemelerin yürürlüğe girecek olduğu tarih 01 Ocak 2012 olarak belirlenmişti. Artık bu tarihe 6 aydan daha kısa bir süre kaldı. Peki biz ülke olarak, Türkiye olarak çalışmalar yapıp, S.T.C.W. 2012’ye hazırlanıyor muyuz?

Kişisel fikrimi söylemek gerekirse çok fazla hazırlandığımızı düşünmüyorum. Bu düşünceme sebep olarak en başta basının ilgisizliğini gösterebilirim. Örnek vermem gerekirse Galatasaray Üniversitesi’nde 09 – 10 Haziran 2011 tarihlerinde denizcilikle ilgili üst düzey bürokratların, akademisyenlerin, idarecilerin yer aldığı bir S.T.C.W. 2012’ye hazırlık toplantısı gerçekleştirildi. Denizcilik haber sitelerinin hiçbirinde iki gün süren bu toplantı hakkında iki satır yazı olsun göremedim. Ya bizim sivil toplum kuruluşlarımıza ne demeli? Onlar da Denizcilik Müsteşarlığı ile görüşüp “Bizi neden toplantıya çağırmıyorsunuz? Biz de düşüncelerimizi / görüşlerimizi ifade etmek istiyoruz.” demiyorlar.

Peki S.T.C.W. 2012’de dişe dokunur ne değişiklikler var; aşağıda birkaçından bahsedelim.

– Gemiadamlarının yeterlilik yükseltme süreleri değişiyor.
– Gemi makineleri programından mezun olan öğrencilerin staj süreleri değişiyor.
– ECDIS gibi modern teknolojinin nimetlerinden faydalanabilmek için sertifika zorunluluğu geliyor.
– Temiz bir çevre için yeni kurallar yürürlüğe giriyor.
– Korsanlıkla mücadele için ciddi yasal imkanlar tanınıyor.
– Denizcilik eğitiminde yeni eğitim metotları geliyor.
– U.M.S. (Unmanned Machinery Space) sertifikalı gemiler için elektronik zabitleri geliyor.

Ve

Kutup bölgesinde çalışacaklardan tankerlerde çalışacak gemiadamı eğitimlerine kadar çeşitli değişiklik ve ilaveler geliyor.

Özetle, geliyor da geliyor. 1 Ocak 2012 geliyor.

Biliyor muyuz – Hazır mıyız…

Benzer Yazılar

S.T.C.W. 2012 yazısı için 13 yorum var

 • mevlut karatay

  Diyor ki: 14 Aralık 2011, 23:38

  yorumdan zıyade bı sorum olacaktı 2012 de gemıde calısan tum gv zbt lerı ıcın goc mecburımı oluyor bu konu hakkında bılgı verırmısınız.

  • Aybars Oruç

   Diyor ki: 24 Aralık 2011, 13:39

   İhtiyacınız olan açıklama aşağıda linki yer alan sayfada mevcut. Selamlar

  • Berat

   Diyor ki: 19 Mayıs 2013, 21:05

   Ben gemi adamı belgesi alıcam. ardından yağcı olarak işe girmek istiyortum ne yapmalıyım ?

 • Vurgun KARAYEL

  Diyor ki: 24 Aralık 2011, 12:44

  Mevlut KARATAY,

  STCW 2010 değişikliklerinden önce tüm güverte zabitleri için GMDSS Tahditli Telsiz operatörlüğü (ROC) zorunlu en düşük haberleşme yeterliliği olarak ön görülmekteydi. Ancak, İdare bu konuda zorunluluk getirmemiş idi. Geçen dönemde özellikle yabancı limanlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle, İdare yeni yapılan Yönetmelik değişikliğinde tüm güverte zabitleri için ROC sertifikasını zorunlu hale getiriyor. ROC yeterliliği alabilmek için 8 gün süreli bir kursu tamamladıktan sonra, GASM tarafından düzenlenen ROC sınavında başarılı olmak gerekiyor. ROC Sınavı sadece yazılı bir sınav olup Haziran 2012 den itibaren ON-LİNE sınav olarak yapılmaya başlanacaktır. Bu tarihten itibaren GOC Sınavlarının yazılı kısmı da ON-LİNE Sınav yapılacak. Güzel bir gelişme…

 • armagan erdenız

  Diyor ki: 12 Ocak 2012, 14:09

  roc sınavı ıcın uygulamada oldugunu soyleyenler var hangısı dogru.sadece yazılı sınavmı gecerlı. gecme notu kac? kac soruluk bır sınavdır konu hakkında detaylı bılgı verebılırmısınız.

 • ferhat

  Diyor ki: 20 Mart 2012, 22:19

  mrb STVC sinavina qiricim 5 temel konulara calismam icin ders notlarina ihtiyacm war yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok teşekkür ederm….

 • Hakan

  Diyor ki: 10 Haziran 2012, 14:46

  Bende STCW 5 temel sertifika için sınava giricem, sınav soruları çok değişmiş diyolar, yeni sınav sorularından eline olan varsa veya temin edebileceğim bir yer – internet sitesi vb. var ise burdan paylaşarak yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 • mesut altıntas

  Diyor ki: 02 Aralık 2012, 08:37

  TUM DENIZCI ARKADSLAR A BURADAN SELAMLAR.INSANLARIN GEMILERDE CALISMALARINI ENGELLEMEK VE ZORLASTIRMAK ICIN DENIZCILK BAKANLIGI ELINDEN GELENI YAPIYOR. 6 AY GEMIDE CALISIP 2 AY IZIN YAPACAKSINIZ AMA NERDE MALESEF SAGLIK MUAYENESI BITIYSE YAPTIRIYOSUNUZ PASAPORTUN BITIKSE YAPTIRIYOSUN ASI YAPTIRIYOSUN SIMDI BIRDE STCW SINAVI CIKMIS BURADAN DENIZCILIK BAKANLIGINA SESLENIYORUM GEMICILER NE ZAMAN IZIN YAPACAK BU ISLERLE UGRASIRKEN KASI 2012 DE SINAVA GIRDIM 5 DERSDEN 1 INDEN KALDIM KALDIGIM DERSDE KI SORULAR SOYLE ULUSLARARASI SULARDA DENIZE COP DOKULMESINI DUZENLEYEN KANUN VE MADDE HAnGI KANUN VE KACINCI MADDEDIR BUYRUN CENAZE NAMAZINA BEN KAMAROTUM NE BILEYIM KACINCI MADDE DENIZ HUKUK AVUKATIMIYIM BEN .MEDEM GEMIADAMLARINA BU SINAVLARI YAPIYOSUNUZ KAZANILMIS BIR HAK OLMASINA RAGMEN O HALDE ARAC SURUCULERINEDE YAPIN EHLIYET YENILEME SINAVI HIC OLMAZSA TRAFIK TERORUNU ENGELLERSINIZ .KAZANAMZSANIZ SINAVI 15 GUNE KADAR TEKRAR GIRIYORUZ AMA SIRKETIMIZ GEMIYE CAGIRIRSA MALESEF SINAVI GECEMEYENLERIMIZ ISE BILE ISTEDIKLERI TARIHDE GIDEMEYECEKLER HEM KENDILERI AILELERI VE SIRKETLERDE ZOR DURUMDA KALACAKLAR .STCW SINAVLARINI BURADAN PROTESTO EDIYORUM .BEN CAN SIMIDININ NASIL KULLANILICAGINI BILIYORUM 12 YILLIK DENIZCIYIM AMA BANA SINAVDA CAN SIMIDININ IC VE DIS CAPI KAC CM DIR SORULUYOR 12 YILDIR ELIME BIR METRE ALIP OLCMEDIM ARKADSLAR OLCENINIZ VARMI .HERKESE IYI GUNLER .PRUVAMIZ HEP NETA OLSUN

 • Orhan

  Diyor ki: 14 Aralık 2012, 10:06

  STCW sınavları 3 günde bir yapılayor,herhangi bir dersten kalan gemiadamı 3 sonra Liman Başkanlığına müracaar ederek,istediği kadar sınava girebliyor.İşiniz sürekli zorlaşıyor,dahada zorlaşiacak,avantadan,kurslara gitmeden aldığınız belgeler buraya kadar,biraz kitap okuyunda zihniniz açılsın…Başarılar.

 • burak

  Diyor ki: 08 Şubat 2013, 01:39

  hepsi paratuzagı ben denize 30 yıl evvel cıktım iyi bilirim ilk belgem micoydu ve suanda güverte reisligi yapıyorum bizler kendicabamızla herseyi ögrendik yok yangın sertifikasıymıs yok oymus buymus heosi dalavere ve para tuzagı ilk önce su calısanların haklarını bir düzeltip yoluna soksunlar bukadar calısan gemicileri düsünüyorlarsa bir avrupalı gamicilere bakın birde bizlere neyimiz dogru e ne olur erzincanlıdan ulastırma bakanı olursa bu olur niyetim erzincanlıları asagılamak degil beraber calıstıgım erzincanlı cok gemici ve makinacı arkadasım oldu ama hepsi cekirdekten yetisme ve islerinide bilen arkadaslardır ulastırma bakanını bu sınavlara sokup gemilerde talim yaptırmak gerekirki anlasın anyayı konyayı bukadar kişi nasıl madur oluyar birileride bunların sayesinde oturdugu yerden para kazanıyor

 • Tunca erdogu

  Diyor ki: 29 Haziran 2013, 11:37

  STWC sorlarına ulaşamıyorum.Lütfen yol gösterin

 • Hakan

  Diyor ki: 12 Ocak 2017, 20:10

  Kac soru var stcv si avinda tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.