l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Köşe Yazıları > Gemi Kazası Raporları

Gemi Kazası Raporları

13 Aralık 2010

Yaşanan hemen her gemi kazası ardında acı tecrübeler bırakır. Bizlerin yapması gereken ise bu yaşananlardan ders alarak tekrarlanmamasını sağlamaktır.

Özellikle çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ya da ciddi çevre felaketlerinin  yaşandığı deniz kazalarını incelediğimizde ardından SOLAS, STCW gibi uluslar arası bir takım sözleşmelere yönelik hazırlanan kuralların içerik  ve kapsamlarında değişikliğe gidildiğini gözlemliyoruz. Tabi bu değişikliklerin yapılmasına en büyük katkıyı sağlayanların ise denizcilik sektöründe dünyada liderliği amaçlayan ülkelerin olduğunu ifade etmemiz gerekiyor.

Profesyonel anlamda denizcilikle alakası olmayan kişilerin bile haberdar olduğu Titanic kazasını, yürürlükte olan SOLAS şartlarına göre hazırlamış olduğum bir haberde değerlendirmiştim. Yıllar içerisinde denizciliğin ve denizde  emniyetin ne kadar geliştiğini oldukça net olarak gösteren iyi bir örnek olduğunu düşünüyorum. Aşağıda linkini vermiş olduğum sayfa üzerinden inceleyebilirsiniz.

Link: https://www.gemiadamlarisinavi.com/haberler/Titanic_ve_SOLAS_Sozlesmesi/

Denizcilikte gelişmiş olan ülkeler için yaşanan deniz kazaları olması gerektiği gibi büyük önem taşıyor. Kendi karasuları içerisinde yaşanmış veya ülkelerine ait bayrakları taşıyan gemilerin kaza nedenlerini büyük bir titizlikle  inceliyorlar. Elde ettikleri bulgulardan faydalanarak tekrar yaşanmaması için hangi önlemlerin alınması gerektiğini araştırıyorlar ve sonuçları gerek internet üzerinden denizcilikle ilgili kişilerle gerekse uluslar arası toplantılarda bürokratlarla paylaşıyorlar. Bu ülkelere aşağıda bulunanlar gibi birçok örnek ilave edebiliriz.

Amerika: http://www.ntsb.gov/Publictn/M_Acc.htm
Avustralya: http://www.atsb.gov.au/publications/safety-investigation-reports.aspx?Mode=Marine
İngiltere: http://www.maib.gov.uk/
Kanada: http://www.tsb.gc.ca/eng/marine/

Türkiye de denizcilik alanında liderliği amaç edinmiş ülkelerde olduğu gibi yaşanan deniz kazaları üzerinde bilimsel çalışmalar gerçekleştirerek gerek ülkemizin gelişen dünyadaki prestijini arttırabilir gerek Türk bayrağı taşıyan gemilerimizde meydana gelebilecek kaza olasılığını azaltarak can, mal, çevre üçgeninde olumlu gelişmeler elde  edebilir gerekse denizcilik eğitimi almakta olan öğrencilerimizin gelişimine ciddi faydalar sağlayarak nitelikli zabitan sınıfı gemiadamı yetiştirme hususunda gelişmeler kaydedebilir.

Böyle bir çalışma için ülkemizin mevcut kaynaklarını değerlendirdiğimizde sanıyorum ki tek eksiğimiz, cesaretimiz.

Benzer Yazılar

Gemi Kazası Raporları Yazısı için 1 Yorum Var

  • melih oruç

    Diyor ki: 24 Haziran 2012, 12:10

    bende yeni basladım gemiye makıne bölümüne umarım birlikde calısma imkanı bulurum 🙂 tecrübelerinden yararlanmak için…cvp. bekliyom sizden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.