l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Artık Hayal Değil – Phoenix 1000

Artık Hayal Değil – Phoenix 1000

10 Eylül 2010

Günümüz şartlarında artık kişisel bir denizaltıya sahip olmak rüya ya da hayal değil. Hatta günümüzde ultralüks denizaltılarla denizlerin engin derinliklerinde bir keşfe çıkabilirsiniz. Peki bunun bedeli nedir? Kişisel bir denizaltıya sahip olmanın bedeli 960.000$ ile başlayıp 80.000.000$’a kadar gidiyor.

Yeni nesil ultralüks denizaltılardan birisi Amerikan yapımı Phoenix 1000. Phoenix 1000 sahibine, yüzyılın en sıradışı ve modern seyahat imkanını tanıyor.

65 metre uzunluğu ve 8 metre genişliği ile gezi amaçlı kullanılacak bir denizaltı için mükemmel boyutlarda. Deplasmanı ise sadece 1500 ton. Dış kaplaması 20cm kalınlığında. Denizaltının iç yapısı 7m çapında ve silindirik yapıda. Tekne inşa malzemesi özel olarak üretilmiş bir alüminyum ve oldukça hafif. Dolayısı ile 16 knot hıza ulaşması şaşılacak bir şey değil.

Phoenix 1000’in köprüüstü olarak tarif edilen en üst yapısı adeta modern bir yat görünümü veriyor. İhtiyaç duyulabilecek son teknoloji kontrol, izleme ve seyir ekipmanları ile donatılmış. Hemen altındaki kısım ise salon bölümü. Salon ile köprüüstü arasındaki kaporta hidrolik olarak kumanda ediliyor.

Phoenix 1000, 300 metreye kadar dalış imkanı sunuyor. Kıç tarafında veya isteğe bağlı olarak baş tarafta 2-8 kişilik mini bir denizaltı daha mevcut. Bu mini denizaltı ise 610 metreye kadar dalış yapabiliyor.

Phoenix 1000’de, oturma odası, yemek odası, mürettebat ve misafir kabinleri ve daha da iyisi bir mutfak bulunuyor. Phoenix 1000’in sancak ve iskele taraflarında beşer adet 90cm çapında lumbuzlar bulunmaktadır.

Phoenix 1000’de gerekli tüm ekipmanlarla donatılmış bir de makine dairesi var. Buna ilave olarak bir çalışma atölyesine de sahip. Makine dairesinde diesel ana ve yardımcı makinalar, hava kompresörleri, dümen sistemleri ve hidrolik sistemler bulunmaktadır.

Peki merak edilen asıl sorunun cevabını verelim. Bu şaheserin fiyatı tam 78.000.000$. Eğer bu paraya sahipseniz Phoenix 1000 sizi inanılmaz bir deneyim yaşatmak için bekliyor.

Benzer Yazılar

Artık Hayal Değil – Phoenix 1000 Yazısı için 1 Yorum Var

  • Poseidon

    Diyor ki: 05 Aralık 2011, 15:38

    Bu denizaltıdan istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.