l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Dünyanın Önde Gelen Makina Üreticisi Wartsila’dan Bir İlk

Dünyanın Önde Gelen Makina Üreticisi Wartsila’dan Bir İlk

09 Eylül 2010

Ünlü makina üreticisi Wartsila İsveçli Tarbit Shipping ile önemli bir  projeye imza attı. Tarbit Shipping’e ait diesel tahrik sistemli bir ürün tankeri LNG tahrik sistemli olarak yeniden yapılandırılacak. Buna ilave olarak gemi, yeni geliştirilen Wartsila LNGPac sistemi ile donatılacak. Bu sipariş Wartsila LNGPac sistemi için bir ilk.

25.000 deadweight tonajdaki ürün tankeri Bit Viking, Statoil firması tarafından Norveç kıyılarında çalıştırılmaktaydı. Şirket, donatılacak yeni sistemler ile Norveç’teki NOX emisyonları sebebi ile alınan yüksek vergilerden kurtulmayı planlıyor.

Wartsila LNGPac sistemi, NOX emisyonlarında kayda değer bir düşüş sağlıyor. Böylece çevreye verilen zarar  azaltılırken Norveç devleti tarafından alınan vergilerde de ciddi bir düşüş sağlanacak.

Statoil firması tarafından işletilen Bit Viking tankeri

Bit Viking gemisinde iki diesel ana makinanın LNG tahrik sistemli olarak donatılması ile birlikte geminin class  sertifikalarında ve bir kısım yardımcı sistemlerinde de değişiklikler yapılacak.

Öncelikle gemiye 500m³ kapasiteye  sahip iki adet LNG tankı ilave edilecek. Çift pervane ve çift dümene sahip gemiye bir adet daha makine kontrol odası eklenecek. Diğer bir yandan geminin sahip olduğu HFO (Heavy Fuel Oil) tanklarının, 6 silindirli yeni ana makinaların HFO ile de çalışabilmesi sebebi ile sökülmesine gerek kalmayacak.

Haziran 2011’de bitmesi planlanan proje tamamlandığında Bit Viking, 25.000 ton üzerindeki dünyanın en güvenli ve çevreci ürün tankeri olacak.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.