l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Korsanlara Karşı Bir Gemi: Jean de la Valette

Korsanlara Karşı Bir Gemi: Jean de la Valette

26 Eylül 2010

Belki birçok kimsenin bilmemesine rağmen Malta denizcilikte sadece “kolay bayrak” değildir. Aslında denizcilikte oldukça ileri ülkeler arasındadır. Denizcilik üzerine faaliyet gösteren çok sayıda yerli firmaya sahiptir. Bunlardan bir tanesi de dünyada çok sayıda ofisi bulunan Virtu Ferries firmasıdır.

Virtu Ferries’in, yaptırmış olduğu yeni katamaranı Jean De La Valette 107 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde. 850 ton deadweight tonaja sahip. Dört güçlü diesel ana makine ile donatılmış. Böylelikle tam yoldaki hızı 42 knot olurken servis hızı 39 knota ulaşıyor.

Gemide, 800 kişilik yaşam mahaline sahip. Toplam mürettebatı ise 24 kişiden oluşuyor. Çok sayıda araç taşıyabiliyor. Ayrıca tehlikeli kargo taşıma sertifikasına da sahip. Yolcularına, güverte üzerindeki açık alanlarda toplam 110 kişilik bir oturma imkanı tanıyor.

Jean De La Valette, Malta – Avusturalya arasında çalışıyor. Bu sebeple korsan faaliyetlerinin yoğun olarak yaşandığı Somali kıyılarından oldukça sık geçiyor. Geminin tüm personeli sürekli olarak korsanlara karşı role talimi yapıyor. Aden körfezinden geçerken ise nerdeyse tüm personel ayakta. Gemi Aden körfezinden geçerken tam yol ile geçmektedir. Bu da 42knot’lık bir hızı ifade eder. Ayrıca her ihtimale karşı onlara genellikle bir savaş gemisi de geçiş süresince eşlik ediyor.

Alınan bunca tedbire rağmen Kızıldeniz’den geçişi esnasında Jean De La Valette de korsan saldırısına uğradı ancak korsanlar geminin yüksek sürati sebebi ile eylemlerinden vazgeçmek zorunda kaldı.

Jean De La Vallette gemisine ait datasheet’i indirmek için Tıklayınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.