l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Dünyanın İlk Denizaltılı Katamaranı Antalya’da Yapılıyor

Dünyanın İlk Denizaltılı Katamaranı Antalya’da Yapılıyor

17 Ocak 2011

Antalya Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Brilliant Boats şirketi, dünyada ilk olacağı belirtilen denizaltılı katamaranı yapmak için çalışmalara başladı.

Projesi tamamlanan katamaranın yapımına 1 hafta içinde  başlanacak. İsmi sır gibi saklanan bir İngiliz işadamına 2 adet yapılacak katamaran toplam 4 milyon 600 bin avro’ya mal olacak. AntalyaSerbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Brilliant Boats  şirketi, denizaltı taşıyan katamaranın yapımına Antalya serbest bölgesinde bulunan tersanede başlıyor.

İsmi sır gibi saklanan bir İngiliz işadamına yapılacak 2 katamaranın 14 ay sonra denize indirilmesi planlanılıyor. İngiliz işadamı tarafından çizgi film karakteri “Thunderbird-2” ismi verilen katamaranların her birinin 2 milyon 300 bin avro’ya mal olacağı belirtildi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Brilliant Boats şirketinin üst yöneticisi (CEO) Michael Schutte, denizaltı taşıyan katamaranın müşterinin isteği doğrultusunda yapıldığını ifade etti. Katamaranın hayli lüks olacağını ifade eden Schutte, şöyle konuştu:

Katamaranın arka kısmında bulunan 3 yolcu kapasiteli Triton 3000 denizaltısı bin metre derinliğe inebilecek  kapasitede olacak. Denizaltılar Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak. Bu denizaltılar şahsa ait dünyanın en iyi denizaltılarından olacak. Denizaltının iniş ve çıkışı için özel tasarım 12 ton ağırlığında hidrolik platform dizayn ettik. Gövde malzemesi alüminyumdan yapılacak olan katamaranlar 20 metre uzunluğunda olacak ve 54 ton ağırlığında olmasına rağmen 26 deniz mili hıza ulaşabilecek. Katamaranda ayrıca salon, mutfak, çalışma odası, kaptan köşkü, yatak odaları, banyolar bulunacak.

Schutte, katamaranların İngiliz işadamının isteği doğrultusunda birinin Güney yarım Küre’de diğerinin ise Kuzeyyarım Küre’de bulunacağını belirterek, “Müşterilerin isteği doğrultusunda, imkansız denilen her şeyi yapabiliriz. İnsanların hayallerini gerçeğe dönüştürüyoruz.” dedi.

Dünyanın ilk sualtı oteli projesi H2OME Poseidon Resort’un da mimarı olan ve çılgın projelere imza atması nedeniyle  “Bay İmkansız” olarak bilinen Schutte’nin ekibi ise Türk mühendis, mimar ve yat tasarımcılarından oluşuyor. Türk  mühendislerden oluşan ekip, dünyanın çeşitli ülkelerine askeri botlar ve kişilerin özel istekleri sonucu helikopter pistli yat ve katamaranlar yapıyor.

KAYNAK: Hürriyet – http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/16777175.asp?gid=373

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.