l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Farklı Bir Gemi: Viking Poseidon

Farklı Bir Gemi: Viking Poseidon

11 Eylül 2010

Viking Poseidon diğer gemilerden farklı bir amaç için inşa edildi. O bir  açık deniz inşa gemisi. Ulstein Verft şirketi tarafından Eidesvik  Offshore firması için üretildi. Bu Eidesvik firmasının Ulstein Verft  firmasından ilk siparişi.

Viking Poseidon, 21 Eylül 2008 tarihinde kızaktan indirildi. 29 Ocak tarihinde ise hizmete alındı. Yani henüz iki yaşında. 130 metre  uzunluğa, 25 metre genişliğe, 7.8 maksimum drafta sahip. Helikopter pisti de ihmal edilmemeiş. Norveç bandralı ve Norveç klas kuruluşu Det Norske Veritas tarafından onaylı.

Diesel elektrik tahrik sistemli. İki adet ana makina, altı adet ise yardımcı makine görevi üstlenen toplam sekiz diesel jeneratöre sahip. İki adet azimuth tip manevra pervanesi mevcut. Böylelikle geminin manevra kabiliyetinde ciddi anlamda bir artış sağlanıyor.

Emniyetli seyir için iki adet ARPA radar sistemi mevcut. Bunların haricinde manyetik ve gyro pusulalar, VDR, NAVTEX, rüzgar sensörü, echo sounder gibi çok sayıda yardımcı seyir cihazına da sahip. Ayrıca GMDSS A3, VHF  DSC telsiz,  VHF simplex telsiz, Inmarsat C ve Fleet 77 satellite iletişim sistemleri de Viking Poseidon’da bulunuyor.

İşletim amacının haricinde 106 kişilik yaşam mahali ve 250 ton kaldırma kapasiteli krayni ile de dikkat çekiyor. Kamaralarının 46’sı tek kişilik, 13 tanesi iki kişilik, 7 tanesi ise dört kişiliktir.

Kuzinesi, reviri, dinlenme, konferans ve oyun salonları mevcut. Tüm kamaraları banyo ve tuvalete sahip.  Sürekli olarak yaşam mahalindeki titreşim ve ses seviyeleri kontrol ediliyor. Bir gemiadamının çalışmak için hayal ettiği gemi.

Mayıs 2010’da Amerika’daki Louisiana şehir kıyısında meydana gelen petrol sızıntısını önlemekle görevlendirildi ve başarılı oldu. Bu kaza dünyaca ünlü British Petrol (BP) firması için büyük önem arz ediyordu.

Viking Poseidon, şu an ise Meksika körfezinde yani hala açık denizde ihtiyaç duyan gemilerin tamir ve bakımlarını yapıyor.

Gemiye ait tüm teknik detayları öğrenmek için Tıklayınız.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.