l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Tek Cıdarlı Tankerlere Güney Kore’den Yasak

Tek Cıdarlı Tankerlere Güney Kore’den Yasak

15 Ekim 2010

Güney Kore haber ajansı olan Yonhap Haber Ajansı’na göre Güney Kore Arazi, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı yeni bir yasa yayınladı. Bu yasaya göre 5000 deadweight tonunun üzerindeki gerek Güney Kore gerekse yabancı bandradalı tüm tek cıdarlı tankerler 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren Güney Kore  karasularına giremeyecek ve limanlardan istifade edemeyecekler. Bu yasanın çıkma sebebi olarak daha iyi bir çevre korumasının sağlanması olduğu ifade  edildi.

Çift cıdar, geminin yapım maliyetini yükseltmesi ve taşıyabileceği yük hacmini azaltmasına karşın mürettebat, gemi, yük ve çevre emniyetini önemli ölçüde arttırıyor.

Çift cıdar ile geminin borda (Geminin su üstünde kalan dış yüzeyleri) ve karina (Geminin su altında kalan dış yüzeyleri) bölgelerinde boş alanlar oluşturulur. Geminin borda ve karina bölgelerinden hasar alması durumunda iç tarafta bulunan ikinci cıdar geminin su almasını engelleyecektir. Ayrıca boş hacimler sayesinde geminin yük, yağ ve yakıt gibi deniz kirliliğine sebep olabilecek sıvı barındıran tanklarının delinme olasılığı da azalarak deniz kirliliği de önlenebilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.