l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Denizcilik Müsteşarlığı’ndan Örnek Alınacak Adım

Denizcilik Müsteşarlığı’ndan Örnek Alınacak Adım

08 Eylül 2010

Bir ofis yazılımı olan OpenOffice yazılımı T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı tarafından kullanılmaya başlandı.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen işletim sistemi Pardus ile Türkiye’deki kullanıcı kitlesini arttıran açık kaynak koda sahip OpenOffice yazılımı ücretsiz olması ve açık kaynak kodlu olması sebebi ile dünyada birçok ülke tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu’nun imzasını taşıyan 24.12.2009 tarihli genelgede aşağıdaki ifadeler yer alıyor.

Müsteşarlığımızda gelişen ihtiyaçlar doğrultusunda atanan yeni personelle toplam personel sayısının arttığı ve ofis uygulamalarında yeni lisanslara ihtiyaç duyulduğu malumlarınızdır. Bu ihtiyacın karşılanması yönünde MS Office lisanslarının maliyetinin yüksek olması nedeniyle OpenOffice uygulamalarına geçilmesine karar verilmiştir.

Yayınlanan bu yönetmelikteki başka bir ifade ise aşağıdaki gibidir.

Bilgisayarlara OpenOffice yüklenilmesinin ardından, MS Office yazılımlarını kullanan personel, lisans yükümlülüğünden bireysel sorumlu olacak ve bu konuda kurumsal bir sorumluluk üstlenilmeyecektir.

OpenOffice uygulamasına geçiş süreci içerisinde Muhabere ve Elektronik Dairesi Başkanlığı’nda görevli Denizcilik Uzman Yardımcısı Bilgisayar Mühendisi Sn. Mesut Karaca’nın yönettiği bir ekip görev alacak. Bu ekip yazılımların bilgisayarlara kurulması, talep eden birimlerin yazılım kullanımı konusunda eğitimi ve doğacak ihtiyaçlar doğrultusunda teknik destek sağlaması konusunda görevli olacak.

Ülkemizde her yıl işletim sistemleri ve diğer bilgisayar yazılımı lisansları için milyonlarca lira yurtdışına aktarılmakta. Bu durum bir ekonomik kaynak kaybına yol açmakla birlikte yazılımların güvenilirliği de tartışılacak diğer bir konu. Bu sebeple Denizcilik Müsteşarlığımızca alınan kararın diğer devlet kurumlarımıza da örnek olmasını diler, aldıkları bu cesur karardan ötürü kendilerini kutlarız.

Benzer Yazılar

Denizcilik Müsteşarlığı’ndan Örnek Alınacak Adım Yazısı için 1 Yorum Var

  • ali kücük dede

    Diyor ki: 02 Mayıs 2012, 18:48

    sayın yetkıliler ben sn baş makınıs yeterlilik sınavına giriyorum yalnız elektrik soruları ile ilgili soru kaynagı bulamıyorum tek dersden dakıldım yardımcı ol selsm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.