l
  • Önceki dönemlerde gerçekleştirilen gemiadamları sınavlarında sorulan sorulardan oluşturulmuş online deneme sınavlarımız sayesinde hiçbir ücret ödemeksizin GOS'a hazırlanabilirsiniz.

  • Yayınladığımız haberler ile Türk ve dünya denizciliğinin nabzını tutacak, gündemi yakalayacaksınız. Kopya haberden uzak ve güvenilir haber sunmak için her zaman yanınızda olacağız.

  • Yazarlarımızın kaleminden dökülenler ile denize ve denizciliğe farklı bakış açılarından bakacaksınız. Zengin yazar kadromuz ile daima burada, siz değerli ziyaretçilerimizle birlikteyiz.

 
Anasayfa > Haberler > Mumbai Limanı – Hindistan

Mumbai Limanı – Hindistan

14 Eylül 2010

Hindistan’ın Maharaşta eyaletinin başkenti olan Mumbai, Hindistan’ın en büyük, dünyanın ise üçüncü büyük kenti. 13 milyon nüfusa sahip Mumbai bir ada şehridir ve doğal bir limana sahiptir. Mumbai limanı 400m2’lik bir alan üzerine kurulmuştur ve Hindistan’ın en önemli limanlarından bir tanesidir.

Ağustos 2010’da, Mumbai’nin yaklaşık 5 mil uzaklığında MSC Chitra ve MV Khalija-III’ün çarpışmaları ve devamında meydana gelen yakıt sızıntısı sebebi ile Mumbai Limanı birkaç günlüğüne kapatıldı.

Liman her tip gemiyi ağırlayabilecek niteliklere sahip. Buna yolcu gemileri de dahil.

Liman İmkanları:
Mumbai Limanı 1873 senesinde kuruldu ve 137 yıldır aralıksız olarak hizmet veriyor. 63 demirleme noktası vardır ve toplam rıhtım uzunluğu 7800 metredir. Liman içerisinde 126km uzunluğunda bir yol ağı vardır. Ayrıca kendi içerisinde raylı sistem de mevcut ve bu raylar şehrin ana raylı sistemleri ile bağlantılıdır. Limanda saatte 100 km hıza ulaşabilen beş lokomotif taşımacılık yapmak için kullanılmaktadır. Yanaşma ve kalkış için 100 ton üzerindeki gemilere pilotaj hizmeti veriyor.

Mumbai Limanı’nda gemilere içme ve kullanma suyu sağlanabilmekte. Açıkta bulunan gemilere ise barçlar yardımı ile su aktarılabiliyor.

Limanda kargo saklama amacı ile çelikten yapılmış 319,900m² alana sahip kapalı bir depo var.  Ayrıca 176,000m²’lik açık alanda da kargo bekletme imkanı mevcut. Bunun haricinde 200 noktada da soğuk depolama yapılabiliyor.

Limanda bakım ve onarım yapmak için çok sayıda dock bulunuyor. Ayrıca gerek bakım/onarım için gerekse kargo işlemleri için çok sayıda krayn ve vinç her zaman kullanım için hazırdır.

Liman işlemleri için dört adet remorkör vardır. Ayrıca firmalar isterlerse özel amaçlar için iki adet özel remorkör kiralama imkanına sahiptirler.

Gelecek Planları:
Mumbai Limanı’na 6000TEU kapasiteli iki adet açık deniz terminalinin inşası planlanmakta. Limanın sahip olduğu docklardan dördü ise en son teknolojiye göre tekrardan donatılacak. Geleceğin gemileri daha büyük olacak. Bu sebeple daha derin ve geniş docklar inşa etmeyi düşünüyorlar. Ayrıca yakın zamanda yeni ve lüks bir cruise terminalinin inşasına başlanacak. Ham petrol taşımacılığı yapan tankerlerin kargo işlemleri için mevcut kapasitenin arttırılması da yakın zaman planları arasındadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.